Прополіс – унікальний природний антибіотик

Прополіс - це природна субстанція, що володіє біологічними властивостями антибіотиків, яку неможливо синтезувати штучно. Він здавна застосовується при лікуванні багатьох серйозних захворювань адже володіє унікальними властивостями, які дозволяють йому справлятися з самими небезпечними бактеріями і вірусами. 

Бджоли в процесі своєї життєдіяльності, як ніхто інший, потребують потужному противірусної і бактерицидній ліках. З-за великої кількості особин бджолиної сім'ї будь хвороботворні мікроорганізми або віруси, які потрапили у вулик, повинні викликати епідемію і, як результат, загибель бджолиного рою. Саме прополіс захищає сім'ю від хвороб. Бджоли використовують прополіс як антисептичний засіб для обробки внутрішньої поверхні вулика і муміфікації тих гризунів і комах, які потрапили всередину. Вилітаючи на пошуки нектару і повертаючись назад у вулик, бджола контактує з майданчиком, покритої прополісом. Таким чином, здійснюється дезінфекція та зберігаються асептичні умови, необхідні для життя бджолиного рою.

 

Історія застосування

Історія застосування прополісу людиною в медичних цілях налічує кілька тисячоліть. Древня цивілізація інків використовувала цей бджолиний продукт, як антисептик при хірургічних операціях, пов'язаних з трепанацією черепа. Прополіс був добре відомий і в Стародавньому Єгипті. Його використовували як один з реагентів для муміфікації. Опис цього продукту ми знаходимо у класичному творі Авіценни «Канон лікарської науки». Авіценна поділяв прополіс за ступенем чистоти на два види: чистий і чорний. Чорний прополіс використовували для обробки колотих ран від списів і стріл. У Грузії в Х столітті лікарі з успіхом застосовували прополіс для лікування запальних захворювань ротової порожнини і носоглотки. У грузинській народній медицині прополісом обробляли приміщення в будинку після епідемій інфекційних захворювань.

 

Склад

Бджолиний клей включає в себе більше 50 корисних складових, які прийнято ділити на 4 групи: ефірні олії, смоли, бальзами, віск. Що таке прополіс для людини? Смолиста речовина містить повний комплекс життєво важливих мікроелементів, мінералів, вітамінів. Сприятливий вплив на організм надають входять до складу прополісу глюкозиди.

 

Лікувальні властивості

Всі знають про еволюцію та швидкої адаптації хвороботворних мікроорганізмів до нових синтетичних лікарських засобів. Проблемою ХХІ століття стало безконтрольне застосування антибіотиків, яке призвело до появи резистентних (стійких до лікарських препаратів) мікроорганізмів. При цьому прополіс зберігає свою бактерицидну і противірусну активність по відношенню до нових штамів таких «пристосувалися» вірусів і бактерій.

Чим корисний прополіс і що їм лікують? За рахунок наявності фітонцидів і глюкозидів у складі смолистої речовини клей здатний попереджати розвиток злоякісних процесів і клітинного старіння. На сьогоднішній день експериментально доведено, що прополіс володіє широким спектром фармакологічної активності. Він надає на організм людини:

 • бактерицидну,
 • місцевий анестезуючий,
 • бактеріостатичну,
 • фунгіцидну (протигрибкову),
 • противірусну,
 • протитоксичну,
 • імуноукріпляючу,
 • протизапальну дію.

 

Лікувальні можливості прополісу практично безмежні. Ефективність його застосування доведена при наступних станах:

 • туберкульоз;
 • онкологія;
 • хвороби серця та судин;
 • проблеми ШКТ;
 • захворювання ротової порожнини;
 • застуди;
 • аутоімунні захворювання.

 

Застосування

Дозування настоянки прополісу для дітей залежить від їх віку. Розрахувати необхідну дозу досить просто — 1 крапля на 1 рік життя. Давати 3 рази на добу.

Дорослим та дітям від 14 років слід вживати по 15-30 крапель за пів години до їди.

 

Протипоказання

Основне обмеження для застосування прополісу – алергія на продукти бджільництва, супроводжується сверблячкою, гіперемією, набряклістю.   Вагітним і годуючим матерям, людям із захворюваннями жовчовивідних шляхів, панкреатит, патологіями печінки слід проконсультуватися з лікарем для визначення індивідуального дозування. Вживання прополісу не рекомендується дітям меньше 3 років.